ספר ילדים חדש, המסייע לילדים ולהורים להתגבר על החששות והחרדה לפני הרדמה וניתוח

לפגוש את נומי

מאירה פירון, 9,213

כתבה:  מאירה פירון,

בליווי מקצועי של ד"ר אילן קידן וד"ר תמרה ויגננסקי-יפה

איורים מקוריים: אבי עופר

בהוצאת ידיעות אחרונות, ספרי חמד וטל-מאי

"בשמים נמצאת הממלכה של נומי, פיית השינה והחלומות. הממלכה חשוכה, אבל זה חושך יפה ונעים מאוד, מלא כוכבים מנצנצים. הפיה קלה כמו נוצה ורכה כמו צמר גפן.... כמו לכל פיה, יש לה כוח מיוחד. הכוח שלה הוא להרדים לפני נתוח, כדי שלא יכאב כלום וכדי שהגוף יהיה רגוע ושקט."

 

לרועי יש המון חששות לקראת ההרדמה שלפני הניתוח שלו: איך הוא ירדם? ומה אם הוא יתעורר לפני הזמן? והאם זה יכאב?

לכן  אמו מספרת לו על נומי, פיית השינה.

 

אחרי שרועי מבין כיצד יזהה את הפיה (כיוון שנומי מתגלה בפני כל ילד בצורה אחרת), הוא כבר להוט למדי להגיע לרגע המיוחד של ההרדמה.

 

ספר הילדים החדש לפגוש את נומי מציע תשובות שיעזרו להרגיע ילדים בנוגע להרדמה, ויקל עליהם להבין שהיא אינה גורם מאיים אלא להפך, היא גורם מסייע. זאת גם בזכות איוריו הצבעוניים של אבי עופר שמעלים חיוך על הפנים.

 

בסוף הספר – מדריך קצרצר שנועד להפיג גם את החששות של ההורים: ד"ר אילן קידן, מנהל היחידה להרדמת ילדים בשיבא יחד עם ד"ר תמרה ויגננסקי-יפה, רופאת עיניים לילדים בבית החולים, מסבירים כיצד על ההורים להכין את ילדיהם לניתוח, מה חשוב לזכור ואיך מתבצע תהליך ההרדמה בפועל

 

לדברי ד"ר אילן קידן וד"ר תמרה ויגננסקי יוזמי הספר: "אנו עובדים הרבה יחד ותמיד חיפשנו דרך טובה להסביר לילדים את התהליך שהם עומדים לפניו. ילדים, בניגוד למבוגרים,  אינם חרדים מהמחלה, אלא מהכאב הקרוב, כמו החדרת אינפוזיה, או מכך שיתעוררו באמצע הניתוח. חשבנו שהדרך הטובה ביותר תהייה באמצעות סיפור עם דמיון וקסם . הסיפור על הפיה נומי קריא ומעניין, שזורים בו מושגים חשובים להבנת תהליכי ההרדמה וההתעוררות , בשפה שמדברת לילדים ובליווי ציורים מקסימים.

 

אופטיקיד מומחים בהתאמת משקפיים לילדים משנת 1994