קרטוקונוס

Keratoconus

5,474
קרטוקונוס

מהו קרטוקונוס?

בשמו המקוצר מכונה "CK", זהו מצב לא דלקתי של העין, כאשר כיפת הקרנית באופן הדרגתי הופכת לדקה יותר, וגורמת לבליטה (eglub) בצורת קונוס, התוצאה, ליקוי ראייה משמעותי. הקרנית הינה ה"חלון" של העין ואחראית לשבירת רוב קרני האור החודרים לעין. לכן, חריגות של הקרנית ממצב זה, משפיע באופן חריג על פעולות יומיות בסיסיות, כגון: נהיגה, צפייה בטלוויזיה, קריאה וכדומה.

סימפטומים

בשלבים המוקדמים, גורם הקרטוקונוס טשטוש קל, עיוות תמונה ורגישות גדולה מהרגיל לאור. סימפטומים אלו מופיעים לראשונה בשנות העשרה המאוחרות ובשנות העשרים המוקדמות. קרטוקונוס יכול להימשך 10-20 שנה ואחר כך להאט את ההתקדמות, כאשר כל עין מושפעת בצורה שונה.

דרכי טיפול

משקפיים או עדשות מגע מסייעות בתיקון קוצר ראייה או אסטיגמציה קלה בשלבים הראשונים של המחלה. כאשר הקרטוקונוס נמצא בשלבו המתקדם, והקרנית משנה את צורתה ונעשית דקה יותר, ישנו צורך בהרכבת עדשות מגע קשות (Rigid Gas Permeable) לתיקון הליקוי. על העדשות להיות מותאמות בצורה מושלמת, ובנוסף, קיים הצורך לבקר איש מקצוע לבדיקות ולשינוי מספר העדשה לעיתים תכופות. במקרים חמורים, קיים הצורך בהשתלת קרנית, עקב רגישות גבוהה מהרגיל (קרנית דקה) הגורמת לעין לדחות את הרכבת העדשות.

 

אופטיקיד מומחים בהתאמת ע מגע לילדים משנת 1994