סוכרת

Retinopathy Diabetic

3,876
סוכרת כסיכון למחלת עיניים

סקירה כללית

מחלת רשתית הנובעת עקב החמרה במחלת הסוכרת. הסוכרת הינה מחלה הנגרמת כאשר הלבלב אינו מפריש כמות מספקת של אינסולין או כאשר הגוף אינו מסוגל לעבור תהליך זה בצורה נכונה. האינסולין הינו ההורמון המווסת את רמת הסוכר בדם. סוכרת מתחלקת לשני סוגים, נעורים (עד גיל 02-81) ומבוגרים.

השפעת הסוכרת על הרשתית

אנשים הסובלים מסוכרת הינם בסיכון גבוה לפתח מחלות עיניים כמו: קטרקט וגלאקומה, אולם האיום הגדול הינו על הרשתית. רוב החולים מתחילים לפתח שינויים ברשתית בערך אחרי 20 שנה, כאשר המחלה נקראת Diabetic Retinopathy.

במשך הזמן משפיע הסוכרת על מערכת הדם ברשתית. בשלב המוקדם העורקים ברשתית נעשים חלשים ומנוקבים, ויוצרים נקודות דם קטנות. לעיתים קרובות גורמות דליפות אלו לנפיחות או לבצקות (Edema) ברשתית ולירידה בראייה. בשלב המתקדם מחזוריות הדם ברשתית נפגמת וגורמת לכלי הדם לא לקבל חמצן כאשר הנזק הראשוני הינו אנמיה מקומית .(Ischemic) דבר זה מוביל להתפתחות כלי דם חדשים,( Neovascularization) דליפות דם לרשתית ולזגוגית, הגורמות לנקודות הפוגעות בצורה משמעותית מאוד בראייה. בשלבים מאוחרים יותר, יותר כלי דם מתחילים לצמוח וגורמים לבעיות חמורות, כגון: היפרדות רשתית וגלאקומה.

סימפטומים

ההשפעה של הסוכרת על הראייה משתנה בצורה רחבה ותלויה בשלב בו נמצאת המחלה. חלק מהסימפטומים מופעים מטה, אולם, סוכרת יכולה לגרום לסימפטומים נוספים.
• ראייה מטושטשת (בדר"כ קשור לרמת הסוכר בגוף).
• הבזקים ונקודות צפות.
• איבוד ראייה פתאומי.

טיפול

ישנן דרכים רבות לטיפול במחלה, תלוי ברמת הסוכרת ולמהות הפגיעה. הגדילה הלא של כלי הדם מקושרת לסיבוכים ולדימומים המצריכים ניתוחי כירוגי בעזרת לייזר ,(PRP) קרן אור גדולה מהרגיל האוטמת את הדליפות הלא רצויות. בעזרת טיפול ה-PRP משתמש הכירוג בלייזר כדי להרוס רקמות המונעות חמצן המצויות במרכז הראייה ומונע מהן לפתח כלי דם חדשים. מטרת הטיפול היא לעצור את ההתקדמות של המחלה.

מניעה

מחקרים מצאו שחולי סוכרת שהצליחו להתמיד ולשמור על רמת סוכר נכונה בגוף פיתחו פחות סיבוכים. דיאטה ותרגילים, משחקים תפקיד חשוב בבריאות הכללית ומדכאים את המחלה.

 

אופטיקיד מומחים בהתאמת משקפיים לילדים משנת 1994