צילינדר

Astigmatism

5,220
מה זה צילינדר?

מה זה אסטיגמציה? (צילינדר)

זהו מצב תשבורתי [רפרקטיבי] מאופיין בעקמומיות לא סדירות כאשר המשטח הקדמי של העין [הקרנית] לא עגול [ספרי]. ישנם סוגים שונים של אסטיגמציה שיכולים להשתייך לחלקים היותר פנמיים של העין.

מי מפתח אסטיגמציה?

אסטיגמציה מאוד שכיחה באוכלוסייה. מומחים אחדים מאמינים שכמעט כל אחד סובל מרמה מסויימת של אסטיגמציה, בדר"כ מלידה, מה שנשאר בחלק מן המקרים לכל החיים. יש לציין שהחלק התורשתי נוטל תפקיד משמעותי בפיתוח אסטיגמציה, בדר"כ אנשים שסובלים מאסטיגמציה גבוהה, רכשו זאת מהוריהם.

סימפטומים

• עיוות או טשטוש לאובייקט בכל מרחק.
• כאבי ראש והרגשת עייפות.
• הרגשת אי נוחות כללית.

חשוב לציין - אין זה מחייב כלל, שאם הינך סובל מהסימפטומים שהוזכרו למעלה אתה מוגדר כאסטיגמטיסט.אולם, אם אתה חש באחד מהסימפטומים שהוזכרו מומלץ לפנות לרופא עיניים לצורך בדיקה כללית..

טיפול

אם רמת האסטיגמציה נמוכה ואין בעיות רפרקציה כמו קוצר או רוחק ראייה, לא קיים צורך ממשי בתיקון, אלה במקרים נדירים. אולם אם רמת האסטיגמציה גבוהה מספיק כדי לגרום לכאבי ראש ולעיוות תמונה, אין מנוס מתיקון ע"י עדשות טוריק (Toric). עדשות אלו מאופיינות בתוספת כוח הנקרא צילינדר, כלומר, עוצמה חזקה יותר של העדשה בזווית X על פני ציר Y.

האם אתה סובל מאסטיגמציה?
לפניך שתי בדיקות לבדיקת אסטיגמציה. במבחן הראשון סגור את אחת העיניים ולאחר מכן את העין השנייה, אם אינך רואה את כל הקווים המרובעים בצורה שווה בשתי העיניים, קרוב לוודאי שאתה סובל מאסטיגמציה.

המבחן השני מתבצע על אותו עקרון, רק שאת הקווים המרובעים מחליפית קווים הפרוסים לאורך ורוחב בצורת שעון.

אופטיקיד מומחים בהתאמת משקפיים לילדים משנת 1994