פזילה

strabismus

4,567
פזילה אצל ילדים

כיצד נוצרת פזילה?

פזילה או המונח המקצועי סטרביסמוס ( Strabismus ) נגרמים עקב פעולה לא נכונה של אחד מששת שרירי העין, התוצאה, מבט לכיוון שונה לכל עין בנפרד בו זמנית. במצב נורמלי, כל עין מתמקדת על אותה נקודה, אבל שולחת "מסר" שונה במעט אל המוח אשר מחבר את שתי התמונות ומעניק להן מימד ועומק. כדי להמחיש זאת, הושט ידך למרחק של זרוע וסגור את אחת העיניים, כאשר תחליף בין העיניים תראה כיצד עינייך משנות מיקום. למרות .שהתמונות שונות במעט, המוח מתרגם אותן לתמונה אחת.

כל עין מופעלת ע"י שישה שרירים העובדים בהתאמה ושולטים על התנועה, כאשר המוח מפקח על שרירי העין. חשוב לזהות מצב של פזילה עוד בגיל הילדות בגלל הסתגלות מהירה של העין למצב הלא תקין. כאשר הילד רואה כפול, המוח שלו לומד במהירות לדכא או לחסום את אחת התמונות ולהישאר עם ראייה בעין אחת בלבד. בטווח קצר מאוד, .המוח מדכא לתמיד ראייה מעין אחת ובכך גורם לעין חלשה או עצלה (אמבליופית). בנוסף עלולים ילדים להטות את ראשיהם כדי לפצות על הבעיה. שלא כמו ילדים, מבוגרים אשר רוכשים סטרביסמוס בצורה אופיינית יסבלו מראייה כפולה.

סימפטומים

מבוגרים להבדיל מילדים הסובלים מפזילה ידווחו בעיקר על ראייה כפולה, מה שבדר"כ לא מקובל אצל ילדים. מומלץ לשלוח ילדים לבדיקה כדי לזהות מצב פזילה מוקדם ככול האפשר. ככל שהילד הסובל מפזילה צעיר יותר כך גבוהה יותר הסיכוי להחזיר את ראייתו למצב נורמלי. 
הסימפטומים השכיחים בדר"כ הם:
• עיניים צולבות (crossed eye).
• נטייה להטות את הראש או להסתובב.
• לפזול לכיוונים שונים.
• ראייה כפולה (בחלק מהמקרים).

טיפול

הטיפול הנכון לתיקון פזילה תלוי במספר גורמים, ביניהם: גיל האדם, הגורם לפזילהורמת הליקוי בעין הפוזלת. הטיפול משתנה מרטייה על העין, עדשות מתקנות או פריזמות ועד לניתוח בשרירי העין. רטייה על העין גורמת לתיקון המהיר והיעיל ביותר אצל ילדים, "מאלצים" את הילד להשתמש בעין החלשה. במשך הזמן, המוח מתרגל להשתמש בעין החלשה ובהדרגה הראייה משתפרת. כדי שטיפול זה יהיה אפקטיבי חייבים לעשות זאת בגיל הילדות, מעבר לכך עלול הילד לפתח אמבליופיה (עין עצלה). לעיתים אין מנוס מלבצע ניתוח כדי ליישר את המבט וליגרום לעיניים להביט לנקודה זהה בכל הכיוונים. כל ניתוח שונה ותלוי בשריר הפגועה.

אופטיקיד מומחים בהתאמת משקפיים לילדים משנת 1994